Teknoloji Bağımlılığı En Çok Meslek Hayatını Olumsuz Etkiliyor

Teknoloji Bağımlılığı En Çok Meslek Hayatını Olumsuz Etkiliyor

Rehber Öğretmen Pınar Can, Adana Valiliği’nde düzenlenen Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda sunum yaptı. Can, hızla yaygınlaşan cep telefonu, bilgisayar ve internet bağımlılığı kişilerin en çok da eğitim ve meslek hayatını olumsuz etkilediğini ifade etti. Aşırı kullanma isteğinin önüne geçilemeyen, kullanılma bırakıldığında kişide sıkıntı verecek duygu durumlarının oluştuğu ailevi ve sosyal hayatı bozan davranışlar. diye tanımlanan teknoloji bağımlılığı özellikle çocuklar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA GİDEN ADIMLAR

Adana Valiliği’nde düzenlenen Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda sunum yapan Rehber Öğretmen Pınar Can, teknoloji bağımlılığına giden adımları merak, grupla olmak, beli bir amaç gütmek, sorunun ağına takılıp kalma başlıkları altında şu şekilde anlattı: Kişi herhangi şekilde bir site, oyun, uygulama veya benzer bir teknoloji ürününden haberdar olur, onu merak eder ve dener. Bireyen belli bir teknolojik ürünü düzenli olarak kullanan bir çevresi vardır. O çevreye girmek veya grup içinde kalmak üzere kendisi de kullanır. Şahıs, zevk almak, problemlerden kaçmak, boş zaman doldurmak, can sıkıntısından kurtulmak, insanlardan uzak kalmak gibi bir amaçla bir teknolojik ürünü kullanmaya başlar ve kullanmaya devam eder. Artık kullanmak için herhangi bir sebebe ihtiyacı yoktur. Bütün zamanını ve eylemlerini sırf bağlandığı teknoloji ürününe göre belirler ve o ürün için hasreder.

Bir önceki yazımız olan Apple’ın 4 Kez reddettiği GoyGoy en beğenilen uygulama seçildi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorumlar