Otomobilin içindeki teknoloji gelişmeye devam ediyor!

Otomobilin içindeki teknoloji gelişmeye devam ediyor!

Yaşadığımız dünyadaki en önemli teknoloji ürünlerinden biri otomobillerdir şüphesiz. İcat edildikleri zamandan bu yana teknolojinin gelişmesiyle birlikte hep daha yeni, daha farklı şekillerle çıkmıştır karşımıza. Amaç hep en iyisini üretmek oldu belki de, hep bu amaçla çalışıldı, ama her yeni otomobilin ardından daha iyisi geldi. Bir noktadan sonra ise otomobil çeşitleri, modelleri, özellikleri ve aksesuarları takip edilmez bir şekilde çeşitlendi. Görünüşündeki ihtişam, kullanımındaki konfor ve sahip olmanın verdiği güç duygusuyla, kısa zamanda ihtiyaçtan öte insanların hayallerini süsleyen bir unsur haline geldi.

Otomobil iç tasarımındaki teknolojik değişim

Otomobilin ortaya çıkışından bu yana gelişen teknoloji ile birlikte değişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni teknolojilere uygun gösterge panelleri ve göğüslük kısımları ortaya çıkmaya başladı. Otomobilin ortaya çıktığı ilk yıllarda sade bir görünüme sahip olan otomobil içi gösterge ve panelleri zamanla teknolojinin gelişimi ve insan ihtiyaçlarının giderek artmasıyla gelişme gösterdi. Yol bilgisayarı cd çalar bluetooth gibi yeni teknolojiler otomobilleri daha gösterişli ve kullanışlı hale getirdi. Gelişen Teknolojiye ayak uyduran otomotiv sektörü hem dış hem de iç görünüm anlamında teknoloji ile beraber yoluna devam etti. Günümüze gelindiğinde araç içi teknolojinin son tasarım harikalarıyla donatılması ve bu doğrultuda üretimde bulunulması otomobil ve Teknolojiyi ayrılmaz birer ikili haline getirdi…

Multimedya teknolojisi otomobilleri nasıl değiştirdi?

Otomobil devleri eğlence sistemi, dokunmatik ve daha da önemlisi sesle komuta edilebilen 8 inçlik bir ekranla vücut bulan yeni teknolojilere sahip ekranlar üretmeye başladı. Tıpkı akıllı telefonlardaki sesli asistanlar gibi  Örneğin bu teknoloji sayesinde ekrana “kahve” diye seslendiğinizde yakındaki kahvecileri, “benzin” dediğinizde ise benzinlikleri gösteriyor. Google Now veya Siri’nin otomobil versiyonu diyebiliriz. Hem Android Auto hem de Apple Car Play desteğine ve teknolojisine sahip. Bu da iPhone veya Android akıllı telefonlarınızı araçla senkronize edebileceğiniz bir teknoloji anlamına geliyor. Elektronik teknolojileri birleştiren lüks ve geniş kabinlerle otmobillerin yeni modellerinde görebildiğimiz bu multimedya sistemler, kabin içinde sunduğu bir dizi teknolojiyle otomobilin kendisini hareket halindeyken hem çalışma hem de rahatlama için ideal bir yer haline dönüştürüyor. Bir düğme sayesinde otomobilin arka koltuğundaki dokunmatik ekran kontrol sistemi bile devreye girebiliyor. Arka koltuğun konforu şöfor mahalinden kontrol edilebilir, opsiyonel mültimedya özellikleri de olağanüstü bir Arka koltuk eğlence sistemini beraberinde getiriyor. Seyahat halindeyken mevcut olan WiFi bağlantı noktası da otomobillerin son dönemde sunduğu en önemli teknolojilerden biri. Hem iş hem de dinlenme için ideal bir teknoloji olma özelliğini bu sayede otomobillere dahil ediliyor.

 

Gelişmiş araç sistemleri ve motor gücünde devrim!

Bir önceki yazımız olan Kadınlar araç bulamıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorumlar