kpss zanlılarından benzer savunmalar

kpss zanlılarından benzer savunmalar

kpss sorularının sızdırılmasına ilişkin 54ü tutuklu 230 kisi konusunda “fetö kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, fotosu belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından açılan davada sanıklar, haklarındaki suçlamaları “çürütmek” icin benzer bahaneler öne sürdü.

ankara 2. ağır ceza mahkemesinde 20 mart pazartesi başlayan ve dördüncü duruşması dün tamamlanan davada tutuklu sanıkların savunmaları sona erdi.

birbirine benzer savunmalar

sanıkların duruşmalarda benzer sekilde savunma yapmaları dikkati çekti.

sanıklar, soruların sızdırıldığının ortaya çıkması üzerine iptal edilen 11 ağustos 2010daki eğitim bilimleri sınavında yaptığı üst kesin sayısına tekrarlanan sınavda ulaşamamaları hakkında “yorgunluk, uykusuzluk, rehavet ve moral bozukluğu” gibi bahaneler gösterdi.

savunmalardan bazıları:

iptal edilen eğitim bilimleri sınavında 120 sorudan 119unu, tekrarlanan sınavdaysa 91ini doğru cevaplayan ihsan büyük, yenilenen sınavda da güzel puan aldığını öne sürdü.

sanıklardan ahmet batuk da yeni sınavda 115 soruyu doğru yanıtlarken, tekrarlanan sınavda doğru cevap sayısının 61e düştüğünün hatırlatılması üzerine, sınavın iptalinin arkasından moral ve motivasyonunun bozulduğunu, iş süresinin yetersiz ve çalıştığı dershanedeki işlerinin yoğun olduğunu savundu.

iptal edilen sınavda 119 kesin yapan sanık yasar karademir de “2009da 100 kesin, 2010daki sınavda ise 20 kesin daha çok yapmışım. devamlı bi artış var” demişti..

yenilenen sınavda yaptığı kesin sayısındaki düşüşün sorulması üzerine karademir, ikinci sınav icin akşam yolculuğuyla izmirden istanbula gittiğini belirterek, “motivasyonum düştü. o sebebten 77 kesin yaptım” açıklamasını getirdi.

“ösym başarısızlığımda pay sahibidir”

net sayısı 118den 73e düşen sanık mehmet alev de “yenilenen sınava girebilmek icin yolculuktan yorulduğumdan puanım düşmüştür” seklinde savunma etti..

net sayısı 118den 75e düşen sanık emrullah afşin ulus de “sınav yerim istanbul geldi. sınava giderken yolda sıkıntı çektim, yediğim yemekten rahatsız olmuştum., uykusuz yetindim.. sınav yerini zor buldum” diye konuştu.

sınavlarda 119 doğru yanıttan 86ya gerileyen sanık ismail komiş de sınav yerine giderken yorgun ve uykusuz kaldığını öne sürdü ve başarısızlığında ösymnin de pay sahibi olduğunu iddia yaptı..

komiş, “sınav iptal edilince, ikinci sınava yeni sınava hazırlandığım gibi hazırlanamadım. hatta sınava evvel girmemeyi düşündüm lakin belki atanırım diyerek girdim. bu sefer da baska sorunla karşılaştım. sınavdan kısa zaman evvel sınav yerim istanbul olarak değiştirildi. yorgun, uykusuz ve stresli sekilde sınava girdim. bu şartlarda girmiştim. sınavda başarıyı yeniden etmeyi bırakın, yaptığım kesin bile başarıdır. benii istanbulda sınava girmeye zorlayan ösym, başarısızlığımda pay sahibidir” ifadelerini kullandı.

iptal edilen sınavda 113 soruya doğru cevap verirken, tekrarlanan sınavda 82 soruyu doğru cevaplayan sanık yakup şahanın savunması ise şöyle:

“2010daki sınavda basarılı olmuştum.. bundan daha sonra ders çalışmayı bıraktım. kitapları geri dönüşüme verdim. sınav iptal edildi. arada 43 gündelik zaman var. gaziantepteki evimiz gecekonduydu, ders çalışmak icin kafidir. ortam yokturdu.. ustelik sınav yeri istanbul olarak geldi. yaklaşık 18 saatt seyahat yaptim. yoğun yorgunluk, stres ve hastalık yaşadım. uykusuz olarak sınava girdim, artik bi zaman evvel bitsin, ne olursa olsun durumundaydım. bu sınavda basarılı olmuştum..”

“himmet değildi, borç”

sanıklar, soruların örgütlü olarak ulaştırıldığı, aralarındaki para alışverişine ilişkin masakın tespitlerine, mobil telefonlarının aynı baz istasyonlarından sinyal vermesine ve bazı buluşma verilerinin işaret edildiği iddianameye yönelik savunmalarında, “himmet” iddialarını reddederken, diğer sanıklarla telefonlarının aynı baz istasyonundan sinyal vermesinin tesadüf oldugu yönünde açıklamalar etti..

sanıklar, hts ve baz istasyon bilgilerinin, alışveriş merkezi, meydan, cadde, halı saha ve benzin istasyonları gibi insan trafiğinin yoğun oldugu bölgelerden kaynaklandığını ileri sürdü.

sanıklardan dursun şahin, iptal edilen sınava girdiğinde kocaelide oturduğunu belirterek, evinin karayoluna, gara, il içi otobüslerin kalktığı ortaya ve fethiye caddesine yakın olduğunu sölyemişti. ve şüphelilerle telefonunun bu nedenlerle aynı baz istasyonundan sinyal vermiş olabileceğini savundu.

savunmasında bazı şüphelilerle arasındaki para alışverişinin sorulması üzerine, “iş yerinde borç alışverişi yaptığımız kişiler” yanıtını veren şahinin, iddianamede yeni sınavda 120 sorunun tamamını doğru cevapladığına, yenilenen sınavda ise 83 soruya doğru cevap verdiğine işaret ediliyor.

sanık bekir çayır da para trafiğine ilişkin, “arkadaşıma araba alması icin para vermiştim. bu da sınavdan 4 sene sonraydı” savunmasını etti..

dava konusu 2010 kpssde 114 soruyu, tekrarlanan sınavdaysa 55 soruyu doğru cevaplayan sanıklardan ibrahim zık da “2010da kıbrısa askere gittik.. sınav öncesi ve sonrasında kıbrıstaydım. puanımın düşüş sebebi, askerde yaşadığım psikoloji sıkıntıdır. bahsedilen para trafiğim 2010 öncesine aitir.. bu paralar iddia edildiği gibi himmet değildir. dostlar arası borç alıp vermedir” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan arman: kılıçdaroğlu %100 haklı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorumlar