İstanbul, mega şehirler arasında ilk 5’e girdi

İstanbul, mega şehirler arasında ilk 5’e girdi

Kentin, güvenilir bir finans merkezi olarak gelişim göstermesi, inovasyonla ticarete ev sahipliği yapması ve altyapı iyileştirmeleri sayesinde Gelişen Dünya Şehirleri Ligi’nin son 5 yılda en çok gelişme kaydeden kenti olduğu da ifade edildi.

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, İstanbul’un, Avrupa kıtasının en fazla nüfusa sahip şehri olduğunu belirterek, “İstanbul, potansiyeli ve iş hacmiyle birçok Avrupa şehrini geride bıraktı. Bunda Türk Hava Yolları’nın (THY) yadsınamaz katkılarının yanı sıra jeopolitik konumunun önemi büyük. Şehir, ticari, lojistik ve kurumsal yönetim açısından birçok ülke ekonomisinden daha önde” dedi. İstanbul’un satın alma paritesine göre hesaplanan ekonomik büyüklüğünün 400 milyar dolara ulaştığını belirten Alkaş, şehrin “Ticari Cazibe Endeksi”ne göre de dünyanın en önemli 20 iş merkezi arasında yer aldığını dile getirdi.

Kentin 2030’a kadar perakende pazarında dünyanın ilk 10 şehri arasına gireceğini söyleyen Alkaş, “Dünya Sahnesinde İstanbul” araştırmasına göre de “dünyanın en büyük iş merkezleri ve gayrimenkul pazarları” olarak tanımlanan 30 şehir arasında 20. sırada bulunduğunu hatırlattı.

 

 

Akıllı saatin fendi İsviçrelileri yendi

Bir önceki yazımız olan Akıllı saatin fendi İsviçrelileri yendi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorumlar