Benzin bayide 19 ayda 85 kuruş ucuzladı

Benzin bayide 19 ayda 85 kuruş ucuzladı

Albayrak, ilgili tarihler arasında fiyatın litrede 5.12 TL’den litrede 4.27 TL’ye düştüğünü kaydetti.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in Türkiye’deki benzin fiyatının yüksekliğine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Albayrak, şunları kaydetti:

Kur ve petrol etkisi

“Petrol Piyasası Kanunu’na göre petrol fiyatları 1 Ocak 2005’ten itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluşmakta olup, rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamu tarafından belirlenmesine ilişkin uygulamalar sona erdirilmiştir.

Brent petrolün en yüksek değerlerinin ölçüldüğü tarih olan 20 Haziran 2014’te, brent petrol varil değerinin 115.26 dolar olduğu görülmektedir. 20 Haziran 2014 ile 9 Ocak 2016 arasında 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyat oluşumunu etkileyen kalemlerin uluslararası piyasalarda oluşan fiyatları ve dolar kuru değişimi incelendiğinde, CIF (mal bedeli – sigorta – taşıma / tüm kargo maliyetleri eklenmiş fiyat) benzin fiyatı litrede 1.72 TL’den 0.93 TL’ye, brent petrol fiyatı 115.26 dolardan 31.70 dolara düşmüştür. Aynı tarihlerde dolar/TL kuru ise 2.1306 TL’den 2.9933’e yükselmiştir. Bunun sonucu olarak, yurt içi vergili benzin bayi fiyatı litrede 5.12 TL’den 4.27 TL’ye düşmüştür. Dolar/TL kurundaki artış ve yurt içi nihai satış fiyatında yer alan maktu vergi sebebiyle, nihai satış fiyatları ile uluslararası piyasada oluşan CIF fiyatları parallellik göstermeyebilmektedir.

Bununla birlikte, değişimlere bakıldığında kur 86 kuruş artmış, benzin CIF fiyatı 79 kuruş azalmıştır. Sonuç olarak benzinin litre fiyatı 85 kuruş düşmüştür. Öte yandan, aynı tarihlerde motorin CIF fiyatı 95 kuruş düşerken, nihai satış fiyatı 103 kuruş düşmüştür. Yurdun farklı bölgelerinde ilgili maliyetlerden dolayı nihai satış fiyatı değişebilmektedir.”

 

Akıllı saatin fendi İsviçrelileri yendi

Bir önceki yazımız olan 3.5 milyon $’a satıldı ama garajda kalacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorumlar